Altın Bebek İğnesi

0
132 views

Bebekler doğduktan sonra Türk ve İslamiyet kurallarına uygun olarak bazı takılar, eşyalar ya da büyütme yöntemleri kullanılmaktadır. Bir bebeğin anne karnından çıkıp dünyaya merhaba dediği an ile hastaneden çıkana kadar ki süreç genelde hep aynı işler. Ancak, hem anne, hem de bebeği eve dönünce misafirler, komşular ya da akrabalar eve gelmeye başlarlar.

Altın Bebek İğnesi Modelleri

Anne ve de bebeğin evlerine çıkması ile gelmeye başlayan akrabalar, eş dost için çeşitli hazırlıklar yapılmaktadır. Bebek şık ve uyumlu giydirilir. Banyo yaptırılıp güzel kokması sağlanır. Aynı şıklığı anne de sağlar. Daha sonra şerbetler yapılıp misafirlere ikram edilir. Bebeği görmeye ve hayırlı olsuna gelenlerin çoğunun dikkatini ise; altın bebek iğnesi çekmektedir.

Yeni doğan bebeklerin üstüne giydirilen zıbına ya da sarıldığı bebek battaniyesine takılan ucunda küçük mavi bir nazar boncuğu bulunan altın bebek iğnesi Türk geleneğinde bir görenektir. Bebeğe nazar değmemesi için takılır. Ayrıca da kancalı olduğundan dolayı bebeğe herhangi bir zarar vermeyen detay olmaktadır.