Eski Türklerde Altın Kullanımı

0
245 views

Altın tüm eski Türk devletlerinde her zaman çok önemli bir detay olmuştur. Kimi zaman gücü temsil ederek kimi zaman ise var olan gelenekleri devam ettirmek için hep hayatlarının içinde olmuştur. Örneğin Hun devletinde kıymetli olan ve kaplanması mümkün olan her şeyi altın bir tabaka ile kaplamak çok önemli bir gelenek olarak bilinir. Ya da bilinen çoğu eski Türk devletlerinin ortak biz özelliği olarak özellikle üst düzey yöneticiler ve padişahların kıyafetlerinin armaları, kılıçları ya da okları hep altından yapılmadır.

Eski Türklerde Altın Nasıl Kullanılırdı?

Tıpkı şuanda olduğu eski Türk devletlerinde de altın madeni takılar için de çok kullanılırmış, özellikle altın yüzük tıpkı şuan olduğu gibi evliliği sembol eder ve büyük manevi bir değer taşırmış.

Savaş sanatlarında çok başarılı olan eski Türk devletleri kendi silahlarını kendileri ürettikleri için demircilik konusunda çok bilgi sahibidirler ve demir en zor şekil alan madenlerden biri olarak bilinir bu nedenle altını şekillendirmekte ve onu kullanmakta zorluk çekmemişlerdir.