Altın Bilezik ve Kolyede İşçilik Ücreti

0
343 views

Altın sektörü çok fazla geliştiğinden dolayı insanların altın alımı ya da satımı yani; alışverişi yaparken bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer çok sık bir şekilde elinizdeki altın takıları bozduruyorsanız ya da altından yapılan takıları kuyumculardan satın alıyorsanız, işçilik kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Altın takı satın alırken karşımıza çıkan işçilik konusu biraz daha fazla ücret ödememize neden oluyor.

Altın Bilezik ve Kolyede İşçilik Ücreti Nedir?

Altın alımı konusunda işçilik ücreti vereceklere ilk olarak altın bilezik işçilik ücretinden söz etmek istiyoruz. Altın bir bilezikte işçilik daha az olduğu için diğer altın takılara oranla daha az miktarda işçilik ücreti kesilmekte ve bu yüzden yatırım olarak kullanılmaktadır.

Altın alırken karşımıza çıkan işçilik ücretlerini bir de altından yapılan kolye takılarda görmekteyiz. Altın kolye takılarda bileziklere oranla işçilik emeği daha fazladır. Bu yüzden de altın kolye gibi altından yapılan takılar yatırım amacı ile fazla kullanılmak istenmez. Ancak genel bir tabir ile altında işçilik ücreti gram başına 3 TL ile 20 TL arasında değişmektedir.