Yakut Taşının Özellikleri

0
265 views

Sert madenler arasında en başta elmas yer alsa da; onu takip eden taş ise; yakut olarak bilinmektedir. Skalada gösterilen sertlik oranı için 9 yazmaktadır. Bu da ne kadar değerli ve kaliteli bir taş olduğunu bir kez daha bize göstermektedir. Yakut taşının birçok özelliği vardır. Krom elementini barındıran ve bu yüzden de kırmızı tonlarında bulunan yakut için özellikleri sıraladık.

Yakut Taşının Özellikleri Nelerdir?

  • Dünyanın hemen her yerinde görebileceğimiz yakut başı, başkalaşım ya da tortul kayaçların üzerinde sıkça gözlenmektedir. Üstelik aşınmış şekilde bulunmaktadır.
  • En değerli ve en çok yakut kaynağı sağlayan ülkelerden ilki Burma olmaktadır. Yıllardan beri tüm dünyaya yakut veren Burma’dan sonra; Tayland ve Sri Lanka gibi ülkeler de bulunmaktadır.
  • Yakut taşının kalitesi renginden ve ağırlığından anlaşılmaktadır. Bu özelliklere baktığımızda da en iyi yakut taşının Burma’dan dünyaya geldiğini anlamaktayız.
  • Tayland’dan dünyaya gelen yakut taşları koyu kahve tonlarını andırırken; Sri Lanka’dan gelenler tam bir aşk kırmızısı tonunda bulunmaktadır.