Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

0
259 views

Değerli taşlar arasında yer alan taşlardan bir tanesi de pırlantadır. Pırlanta elmas taşının kesilmesi sonucunda ortaya çıkan farklı bir kısımdır. Bu yüzden de pırlantalar sert olmakla birlikte; değeri de bir hayli fazladır. Çok değerli taşlar arasında yer alan pırlantaların gerçek mi, yoksa taklit mi olduğunu anlamanız gerekmektedir Aşağıdaki noktalara dikkat ederek gerçek pırlantayı anlamının yollarını bulabilirsiniz.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

  • Parlaklık Testi; Parlaklık testi pırlantanın gerçek mi, yoksa sahte mi olduğunu anlama konusunda ilk detaydır. Bu yüzden almak istediğiniz pırlantanın parlaklığına göz atmanız gerekmektedir. Böylece en kolay şekilde test yapabilirsiniz.
  • Şeffaflık Testi; Pırlantalar konusunda bazı yanılsamalar meydana gelmektedir. Örneğin; birçok kişi pırlantanın şeffaf olması gerektiğini düşünürken; bu yanlıştır. Gerçek pırlantalar hiçbir zaman şeffaflık içermezler.
  • Yansıma Testi; Pırlantalarda yapılabilecek diğer testler arasında; yansıma testi de yer almaktadır. Bir yere gidip pırlanta almak istediğinizde bu pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için elinize alın ve ardından da yansıma yapıp yapmadığına göz atın.