Düğünlerin Vazgeçilmezi Burma Bilezik

0
544 views

Düğünlerde erkek tarafı gelini takı alışverişine çıkararak, düğün için hediyelik takılar alır. Bunlar; takı setleri, bilezik modelleri ve alyanstır. Özellikle bilezik alışverişinde gelinlere en gösterişli ve geleneksel bilezikler alınır. Erkek tarafının geline aldığı geleneksel bileziklerin başında ise; burma bilezik modelleri gelir.

Burma bilezik modelleri, gelinlerin bilekliklerinde son derece muhteşem duran ve yıllardır düğünlerin vazgeçilmez aksesuarı olarak bayanlar tarafından tercih edilen takılardır. Burma bilezikler, farklı kalınlıklarda olmaktadır. Her yöreye göre farklılıklar gösteren bu bilezikler arasında en çok popüler olanları ise; Trabzon burması, Adana burması ve Erzurum burması bileziklerdir. Bu yörelerin bilezikleri, her daim kuyumcularının vitrinlerini süsleyen ve ışıltısı ile göz kamaştıran aksesuarlar olmaktadır.

İkili burma, tekli burma ve üçlü burma altın bilezik modelleri arasından seçim yapan gelin adayları, bu bilezikleri takı setleri ile kombin yaparak, düğüne katılan davetlilerin dikkatli bakışlarını üzerine çekerler. Bir zenginlik göstergesi olarak da burma bilezikler geçmişten günümüze bayanlar tarafından özellikle düğünlerde kullanılmaktadır. Yine, bu bilezikler yatırım amacı ile de tercih ediliyor.

Burma bilezik fiyatları; gramajı ve ayarı yükseldikçe, fiyatı da yükselen altın bileziklerdir. Popüler düğün takısı olan burma bilezik çeşitlerinin bazıları, farklı stil ve tasarımlar ile sergileniyor ve düğün hediyesi olarak da gelin ve damada düğünde takdim ediliyor. Yazımızın devamında, geçmişten günümüze modası geçmeyen burma bilezik modellerinden örnekler sizleri bekliyor.

Dugun-icin-burma-bilezik-1 Dugun-icin-burma-bilezik-2